Bc. Anna Sládková

“Práce v jeslích mě nadchla, i když jsem chtěla být sestřičkou”

Vzdělání Střední zdravotnická škola, řada pedagogikcých kurzů včetně 1,5 – letého kurzu Montessori pedagogiky
Praxe s dětmi 5 let v Montessori jeslích, 3 vlastní děti
Dovednosti a zájmy historie, zpíváníNěco o mně

Moje dětské přání

Mým přáním od dětství bylo stát se zdravotní sestřičkou a ošetřovat malé děti, nejlépe miminka. I přes rozmlouvání mých rodičů, jsem vystudovala zdravotní školu v Benešově spolu s mojí nynější kolegyní Líbou. Pak moje studium pokračovalo 3 roky v Praze na I.LF UK na oboru Ošetřovatelství. Po té se mi na rok splnil můj sen. Pracovala jsem v Krči na novorozeneckém oddělení, z kterého mám spousta krásných vzpomínek i přátelství. Objevila jsem v sobě, že více než ošetřovatelská péče, mě naplňuje komunikace s maminkami a psychologie. Udělala jsem si kurz laktačního poradce, abych maminkách mohla radit s kojením a péčí o miminka.

Nejšťastnější období

A pak nastalo mé nejšťastnější období – mateřská. Narodily se mi tři holčičky s rozestupem tří let. To už začal můj společenský život ve Vlašimi. S manželem jsme si koupili v Domašíně starý domek, zabydleli se, založili o.s. Rytíři sv. Jakuba a snažili se pozvednout kulturní život (hrou s dětmi, divadlem, zpíváním…). A protože miluji vše staré, začala jsem organizovat u nás výstavy z dob našich babiček a prababiček. Už i moje děti historie zajímá, jenom mého manžela jsem ještě nenakazila.

Já a Montessori

Ve Vlašimi jsem s dětmi začala navštěvovat hernu s montessori pedagogikou a seznámila se s Lenkou Zapletalovou, díky které teď pracuji v jesličkách. Do jesliček jsem nastoupila, když bylo nejmenší holčičce rok a půl. Musím se přiznat, že to byl občas mazec. Ale práce s malými dětmi (dosud jsem hlavně pracovala s mládeží-tábory…) mě nadchla. Docela jsem litovala, že jsem nešla na pedagogickou školu jako moje starší sestra. Nyní můžu se svou profesí zdravotní sestry pracovat jako učitelka v Jesličkách Světýlka, z čehož mám velkou radost. Pedagogické semináře, které jsem během posledních dvou let absolvovala, jsem si opravdu užívala.

S dětmi mě moc baví zpívat, tancovat, vymýšlet projektové programy a hlavně je pozorovat a poznávat. Myslím, že mými nejlepšími učiteli jsou moje tři temperamentní a tak odlišné děti.
Pro vzdělání mých dětí jsme zvolili s manželem cestu montessori pedagogiky, i když pro mého manžela to bylo zpočátku těžké. Jsem mu nyní vděčná, že mi dal v této oblasti volnou ruku. Sama se chci v této pedagogice ještě vzdělávat. Jsem vděčná všem pedagogům a ostatním, kteří mě i mým dětem tuto cestu otevřeli.

Sama jsem se po dlouhé rozvaze rozhodla absolvovat 1,5 letý Montessori kurz v Praze, což nebylo vůbec jednoduché skloubit práci, rodinu a školu. Kurz mi ale hodně pomohl jak profesně, tak pro můj osobní rozvoj.